Cod galben de instabilitate atmosferică: Meteorologii prognozează averse cu grindină și descărcări electrice

Meteorologii au emis cod galben de instabilitate atmosferică, valabil pe aproape întreg teritoriul Republicii Moldova. Potrivit Serviciului Hidrometeorologic de Stat (SHS), vom avea parte de averse cu grindină și descărcări electrice pe parcursul zilelor de 2 și 3 iulie curent.

Pe arii extinse, începând din nordul țării și treptat cu extindere în raioanele centrale și parțial sudice se prevăd averse însoțite de descărcări electrice, izolat averse puternice cu grindină, transmit meteorologii.

Potrivit specialiștilor, în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 15-49 l/m2.

Check Also

Carburanții continuă să se scumpească

Marți, 24 martie, un litru de benzină A95 va fi vândut la pompă cu 28,88 …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *