România este cel mai mare producător de prune din Uniunea Europeană

România este singurul stat membru al Uniunii Europene (UE) în care sectorul agricol este principalul angajator, asigurând locuri de muncă pentru un sfert dintre persoanele angajate, în timp ce la capitolul producţie a devenit cel mai mare producător de prune din UE, arată datele statistice publicate, vineri, de Eurostat cu ocazia Zilei Naţionale a României.

Conform acestor date, România reprezintă 1,1% din produsul intern brut (PIB) al UE, 3,8% din populaţia Uniunii şi 5,3% din suprafaţa totală a UE.

România este cel mai mare producător de prune din UE şi al doilea mare producător de porumb şi nuci.

Aproximativ 75% din exporturile României au ca destinaţie ţări din UE, în timp ce 77% dintre importurile României provin din această zonă.

Sursă: Capital

About Eduard Robu

Check Also

Invităm pe toți cei interesați la „TehAgroFest-2025” – prima expoziție agricolă în câmp de

Stimați agricultori, Avem deosebita plăcere de a vă invita să participați la „TehAgroFest – 2025”, …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *